Zabezpieczanie konstrukcji hal przemysłowych – co warto wiedzieć?

Wiele obiektów przemysłowych, takich jak hale lub magazyny została wybudowana w konstrukcji stalowej. Takie obiekty, jak i każde inne powinny zostawać poddawane zabiegom zabezpieczającym je oraz konserwującym.

Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe?

zabezpieczenia konstrukcji stalowychJak każde inne obiekty, także konstrukcje stalowe ulegają zużyciu. Poprzez rodzaj materiału, z jakiego zostały wybudowane, czyli stali są narażone przede wszystkim na korozję. W tym calu warto poddać je takiemu zabiegowi jak malowanie antykorozyjne. Zabezpieczenia konstrukcji stalowych wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem farb antykorozyjnych, jest ich kilka rodzajów, wśród nich są takie farby jak:

  • Farby akrylowe
  • Farby alkidowe
  • Farby poliuretanowe

Poza tym można już o zabezpieczaniu myśleć podczas budowy hali stalowej i wybierać elementy, które zostały poddane procesom zabezpieczającym takim jak chromowanie. Poza tym blachy, które wykorzystuje się podczas budowy hali stalowej warto, aby posiadały warstwę ocynkowania. Warstwa ta ochroni blachę przed korozją jak i przed innymi szkodliwymi oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Poza zabezpieczeniem antykorozyjnym hale stalowe także powinny posiadać zabezpieczanie ognioochronne. Zabezpieczyć przed ogniem hale można także poprzez malowanie je tak zwanymi farbami pęczniejącymi.

Czy hydrofobizacja betonu jest skuteczna?

hydrofobizacja betonuW halach stalowych posadzki najczęściej są wylewkami betonowymi, także i one ulegają niszczeniu oraz korozji. Aby uniknąć zawilgocenia przeprowadza się taki proces jak hydrofobizacja betonu. Jednak nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie tego zabiegu. Nie można go wykonywać poniżej poziomu wód gruntowych lub gdy posadzka jest narażony na długotrwały kontakt z wodą, która jest pod ciśnieniem. Poza tym, gdy na powierzchni betony są pęknięcia oraz szczeliny powyżej zero trzech milimetrów, wtedy także nie wykonamy hydrofobizacji betonu. W takim przypadku należy wykonać wyrównanie powłoki betonu. Wystarczy odrobina mieszanki betonowej oraz szpachla do betonu. Aby skutecznie wykonać nie tani zabieg jakim jest hydrofobizacja betonu warto łączyć prace budowlane z badaniami laboratoryjnymi, a szczególnie już gdy beton znajduje się tam, gdzie panują niekorzystne warunki. Dlatego warto w takich przypadkach także wykonać badania mrozoodporności oraz wodoszczelności posadzki betonowej. Skuteczność hydrofobizacji betonu przede wszystkim zależy od właściwości posadzki betonowej, która znajduje się w hali stalowej.

Farby elewacyjne i odnowienie fasady

metalowa elewacja pomalowana farbąPo zakończeniu prac zabezpieczających całą konstrukcję stalową hali przemysłowej, warto jest także zadbać o wygląd hali i wykonać prace wykończeniowe. Przede wszystkim warto zainwestować w wygląd elewacji. Możne wykorzystać farby elewacyjne, które poprawią kolorystykę oraz wygląd hali. Farby elewacyjne, które się użyje do malowania fasady mogą także zabezpieczać halę przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. Poza tym jeśli chcemy aby hala stalowa estetycznie się prezentowała, to oprócz malowania można zainwestować w inne materiały budowalne jak na przykład drewno, które na pewno nada takiej hali stalowej nowoczesnego wyglądu. Poza tym także warto jest wykończyć otoczenie hali przemysłowej. Ogrodzić ten teren. Najczęściej do tego stosuje się ogrodzenia panelowe. Także warto jest wykonać parking dla pracowników ora kontrahentów firmy. Nie można także zapominać o odpowiednim oświetleniu hali, tak aby była ona dobrze widoczna. Wpływanie to także na zwiększenie bezpieczeństwa hali przemysłowej.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
  • Blueflamesteel.com – strona internetowa firmy wykonującej malowanie antykorozyjne
  • E-materialy.com – sklep internetowy sprzedający środki do hydrofobizacji betonu
  • Eduobud.biz – sklep online oferujący impregnaty altaxin i farby lateksowe

Podsumowanie

Hale przemysłowe o konstrukcji stalowej powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przede wszystkim przed korozją. Wpłynie to na długowieczność takiej hali, co także przełoży się na mniej awarii i potrzeb do remontu oraz renowacji.