Wykorzystanie podczerwieni w ogrzewaniu

Podczerwień, a właściwie promieniowanie podczerwone, znajduje swoje różnorodne zastosowanie w naszym świecie. Większość osób na pewno jeszcze pamięta czasy, kiedy telefony komórkowe wykorzystywały podczerwień, by połączyć się wzajemnie ze sobą i przesłać dane pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. Podczerwień swoje zastosowanie znajduje także w instalacjach grzewczych.

W jaki sposób podczerwień grzeje?

ogrzewanie na podczerwieńWiększość osób może sobie zadawać pytanie, dlaczego właśnie podczerwień wykorzystywana jest w instalacjach grzewczych, dlaczego powstaje ogrzewanie na podczerwień? Odpowiedź jest bardzo prosta, a najłatwiej wyjaśnić ją przez porównanie. Wielu z nas nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że promieniowanie podczerwone zachowuje się w kwestiach grzewczych dokładnie w taki sam sposób jak promieniowanie ultrafioletowe, czyli promienie słoneczne. Słońce nagrzewa daną lokalizację przez fakt, iż jego energia jest pochłaniana przez ludzi, budynki i inne przedmioty i rośliny, a następnie zwracane jest to do otoczenia jako ciepło. Na tej samej zasadzie działa promieniowanie podczerwone. Z tego też względu ogrzewanie opierane na tej właśnie technologii jest niezwykle efektywne i pozwala na równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia, bez stref zimna, które najczęściej występują przy podłodze i w miejscach oddalonych od tradycyjnego grzejnika. Dodatkowo ogrzewanie podczerwienią nie wymaga cyrkulacji powietrza, co ma pozytywny wpływ na komfort życia alergików.

Jeśli chodzi o urządzenia, które proponują nam producenci zajmujący się tworzeniem urządzeń bazujących na wykorzystaniu podczerwieni, znajdziemy wśród nich panele grzewcze, ale również grzejniki, które wyglądem przypominają grzejniki tradycyjne. Oba typy urządzeń należą do rozwiązań niezwykle ekologicznych.