Posiadanie i wykorzystanie umiejętności związanych z przetrwaniem w niesprzyjających warunkach są nie tylko cenne w kontekście wykorzystania ich w formie rekreacji w wolnym czasie, ale dla niektórych jest to również sposób na życie, organizowanie sobie życia w taki sposób, aby być gotowym na każdą ewentualność.
Użyteczność sztuki przetrwania
Niezależnie od tego, czy traktujemy survival jako rekreację, czy też sposób na życie to warto abyśmy posiadali sprawdzone miejsce, w którym będziemy mogli zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Sprzęt, umiejętności i wiedza to trzy najważniejsze składowe człowieka przygotowanego na każde warunki. W języku osób zajmujących się survivalem funkcjonuje sformułowanie „prepers”. Jest to osoba, która wychodzi z założenia, że ludzka natura jest niezmienna, a jest ona nieodłączna z wszelkimi formami budowania i niszczenia. W związku z tym, prepersi uznają obecny ład polityczno-społeczny za nietrwały i podatny na zawirowania. Prepersi budują schrony, zaopatrują się w sprzęt, który może im pomóc przetrwać w tzw. warunkach pierwotnych, czyli bez dostępu do energii elektrycznej, do bieżącej wody i do wszelkich innych wygód, w które wyposażył nas współczesny świat. Podstawą działań dla prepersów jest survival, czerpią oni inspirację zarówno ze sprzętu survivalowego jak i z metodyki działań survivalowych. Stąd na wyposażeniu każdego sklepu dla prepersów znajdą się sprzęty niezbędne również u każdego amatora survivalu: noże, plecaki, odzież survivalowa czy chociażby sprzęt do biwakowania.
U podstaw myśli prepersowskiej stoi myśl, że niegdyś wszyscy ludzie byli swego rodzaju prepersami. Czasy sprzed rewolucji przemysłowej obfitowały w wiele niedogodności życiowych i zmienność polityczna związaną również z eskalacją brutalności. Dopiero ostatnie pół wieku nauczyło nas życia w spokoju.