Rodzaje folii do balotów

 

Jedną z głównych pasz dla bydła jest sianokiszonka. Wewnątrz owiniętego folią balota występują warunki beztlenowe, dzięki czemu może zachodzić fermentacja. Bakterie kwasu mlekowego przetwarzają składniki odżywcze na związki, które bydło lepiej przyswaja. Aby sianokiszonka była dobrej jakości należy poprawnie ją owinąć i przechowywać. 

Jaką folię do balotów wybrać?

folia do balotówNajważniejszą inwestycją podczas robienia sianokiszonki jest zakup folii. Nie warto na tym oszczędzać. Trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zakup folii  był udany, ale też aby nie zrujnował portfela. Dobra folia do balotów  powinna być odporna na zrywanie podczas zawijania, odporna na przebicie twardymi łodygami, odporna na różne warunki środowiska oraz na promieniowanie UV. Ponad to należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość, kleistość, elastyczność, wysoką wydajność, i możliwość wykorzystania do owijarki, którą mamy zamiar owijać baloty. Dokładne przywieranie do beli to kolejna cecha, którą powinna posiadać dobrej jakości folia do sianokiszonki. W dzisiejszych czasach poza cechami dotyczącymi danego produktu trzeba też zwrócić uwagę, czy podukt ten,  jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. To też ważna właściwość, która powinna decydować  podczas zakupu folii do balotów. Jeżeli chodzi o kolor folii to najbardziej odpowiedni będzie kolor biały, gdyż odbija on promieniowanie słoneczne i nie pozwala na nagrzeanie się paszy. Nie warto również zwracać uwagi na naciąg folii do balotów, który zachwalany jest przez danego proucenta, gdyż nie zawsze jest to wiarygodna cecha.

Powyższe cechy z reguły są adekwatne do ceny. Dlatego też nie warto narażać na zepsucie paszy, którą przygotowuje się dla zwierząt. Nie każda folia do balotów będzie w stu procentach chroniła paszę przed dostępem tlenu. Przemyślany wybór folii do sianokiszonki ma wpływ na produktywność zwierząt.