Ośrodki leczenia uzależnień

Osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków borykają się z naprawdę dużym problemem. Aby się od niego uwolnić, należy niezwłocznie udać się na terapię uzależnień. Wiele ośrodków w Polsce oferuje nam dostęp do terapii, również na narodowy fundusz zdrowia. 

Terapie leczące uzależnienia 

terapia uzależnień NFZ

 

Ośrodki leczenia uzależnień możemy znaleźć w prawie każdym większym mieście w Polsce. Oferują one dostęp do profesjonalnej opieki, dzięki której uzależnieni mogą wyjść z nałogu. Najczęściej spotykamy się z problemem uzależnienia od narkotyków oraz alkoholu. Mimo to, w większości takich ośrodków można także uzyskać pomoc w związku z uzależnieniem od hazardu czy seksu. Terapia uzależnień NFZ dostępna jest dla każdego, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne. W takich ośrodkach proponuje się chorym dostęp do specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychologii, którzy w odpowiedzialny i profesjonalny sposób pomagają nam wyjść z nałogu. Największą popularnością cieszą się ośrodki stacjonarne, w których chory pozostaje na kilka tygodni. Podczas pobytu musi on dostosować się do panujących w ośrodku zasad oraz planu dnia – nie bez przyczyny jest on odgórnie narzucony, wiele lat badań dowodzi, że przynosi to dużą skuteczność w leczeniu. Bardzo pomocne jest także wsparcie bliskich, którzy podczas terapii odwykowych dostarczają uzależnionym sił i chęci do dalszej walki. Terapia uzależnień ma szansę powodzenia jedynie tylko wtedy, gdy chory podejmuje ją z własnej woli. 

Samodzielne wyjście z uzależnienia od narkotyków czy alkoholu jest bardzo trudne. Wiele osób decyduje się na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień, które oferują pomoc i terapię, dzięki której uzależniony może pożegnać się z wyniszczającym nałogiem. Większość z tych ośrodków dostępna jest na NFZ.