Od elewacji do podbitki dachowej – prace wykończeniowe domu

Każdy kto podjął się budowy domu, z pewnością wyczekuje momentu kiedy znajdzie się na etapie prac wykończeniowych. Jednaka zanim zaczniemy radować się z nadejścia tej chwili, dobrze jest zapoznać się z czym tak naprawdę wiąże się wykończenie zewnętrznej strony domu.

Elewacje zewnętrzne – co musisz wiedzieć?

elewacja budynkuJednym z ostatnich etapów prac przy budowie domu jest wykończenie elewacji. Jednak zanim przystąpimy do wyboru materiału na zewnętrzną stronę ścian konieczne jest jej impregnacja, czyli zabezpieczenie przed wilgocią czy pleśnią mogącą pojawić się na naszych murach. Jest to niezwykle istotne, jeżeli nie chcemy niedługo bo zakończeniu budowy, wykonywać remontu. Drewno zakonserwować możemy używając pędzla bądź pistoletu natryskowego za pomocą których nakłada się impregnat rozpuszczalnikowy lub olejowy o działaniu grzybo i wodochłonnym. Można to wykonać za pomocą pistoletu natryskowego. Jedynie ściany z klinkieru nie wymagają impregnacji. Dopiero po impregnacji możemy przystąpić do nakładania warstwy zewnętrznej. Do wyboru mamy materiały:

  • tynk i farba
  • cegła elewacyjna, klinkierowa, silikatowa
  • kamień
  • drewno
  • siding

Poza impregnatem możemy skorzystać z lakieru lub farby ochronnej, dzięki czemu mając dom np. z bali nie będzie konieczne stosowanie wykończenia. Natomiast domu murowane zabezpiecza się impregnatem do mury, który tworzy powłokę przeciwwilgociową.

Malowanie dachów – jakie pokrycie wybrać aby nie było ono konieczne

malowanie dachówkiOmawiając prace wykończeniowe domu oczywiście nie można pominąć tematu pokryć dachowych. Niestety dachy domów cały czas narażone są na działanie szkodliwych czynników jak promieniowanie UV i wilgoć w związku z czym co jakiś czas wymagają malowania dachu. Najbardziej podatne na ich niszczące skutki są pokrycia z blachy stalowej. Oczywiście możliwe jest zabezpieczenie jej znacznie trwalszą powłoką z alucynku, lecz jest to rozwiązanie bardzo kosztowne. Innym popularnym rozwiązaniem są dachówki ceramiczne lub cementowe, których cena niestety nie należy do najniższych. Ich wadą jest tendencja do szybkiego zabrudzenia oraz porastania mchem, w związku z czym co jakiś czas wymagają fachowego czyszczenia. Najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności malowania dachu w późniejszym czasie jest zastosowanie bitumicznego pokrycia dachowego. Obecnie mamy wiele rozwiązań umożliwiających nam uzyskanie bardziej estetycznego wyglądu dachu niż zwykłe papy asfaltowe bądź termozgrzewalne. Zdecydowanie najatrakcyjniejszą formą są gonty bitumiczne będące rodzajem pap termozgrzewalnych o postaci pasów z naciętymi w różne kształty brzegami. Producenci starają się wciąż uatrakcyjnić ich wygląd oferując masę przeróżnych kształtów i co raz to nowych kolorów.

Wybór podbitki dachowej

malowanie dachówWybierając dach spadowy nie można zapomnieć także o podbitce. Do jej wykonania stosuje się najczęściej trzy typy materiałów: drewno, tworzywo PCV, stalowa blacha powlekana bądź płyta OSB. Oczywiście poza względami estetycznymi podsufitki znacznie ważniejsze są względy praktyczne. Z pewnością drewno jest materiałem, który prezentuje się najbardziej estetycznie, a do tego naturalnie się starzejącym, równomiernie zmieniając kolor, jednak jest to najdroższa spośród wyżej wymienionych opcji. Tańszą alternatywą jest podbitka z PCV, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Jednak trzeba liczyć się z jej tendencją do odbarwienia oraz odkształcania z biegiem czasu. Natomiast wybierając płytę OSB musimy liczyć się z koniecznością obłożenia styropianem i warstwą tynku, jednak nie jest to na pewno jedno z najekonomiczniejszych propozycji. Podsufitka wykonana z blachy jest zdecydowanie najlepszą alternatywą pośród wszystkich dostępnych rozwiązań. Jest to materiał o dużej sztywności, dodatkowo dostępny również w wielu kolorach, a jego cena jest stosunkowo niska.


Źródła informacji związanych z tematem:

  • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
  • Askon – strona internetowa firmy z Białegostoku wykonującej podbitkę i podsufitkę
  • Extrim-Bau – witryna internetowa firmy oferującej malowanie hal i dachów

Podsumowanie

Może się wydawać, że będąc na etapie rac wykończeniowych powinniśmy poczuć ulgę. Jednak jak się okazuje w praktyce, wygląda to trochę inaczej. Zanim będziemy mogli spokojnie zasiąść w fotelu czeka nas jeszcze sporo drobnych prac jak wykończenie dachu, ścian, izolacja okien i drzwi, a także wykończenie tarasu czy balkonów. Jednak zdecydowanie bliżej jesteśmy zakończenia budowy niż przy stawianiu fundamentów.