Obszar działania psychiatry

 

Kłopoty związane z psychiką często dotyczą wielu sfer życia. W pierwszej kolejności powinien pomóc psycholog, przed którym pacjent może się otworzyć oraz któremu może się zwierzyć. Czasami jednak sam psycholog nie wystarcza, ponieważ problem nie dotyczy samej psychiki, ale całej fizjologii pacjenta, wówczas wchodzimy na drogę psychiatrii.

Obszar pracy lekarza psychiatry

psychiatraProblemy psychiczne nie zawsze są wynikiem samych negatywnych emocji, które są kumulowane w psychice. Często problem jest fizjologiczny. Nadmierna agresja może być kojarzona ze sferą psychiczną, jednak bardzo często jest wynikiem nadprodukcji hormonów nadnerczy, odpowiadających za stres oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wówczas sama psychologia niewiele zdziała. Psychiatria specjalizuje się w dostosowaniu farmakoterapii do wybranych zaburzeń. Dlatego w przypadku opisanej nadmiernej agresji można podać środki, które ograniczają aktywność hormonalną nadnerczy. Podobnie jest w przypadku depresji, w której to nastrój depresyjny wywołany jest deficytem serotoniny we krwi. Serotonina jest hormonem odpowiedzialnym na dobry humor, dlatego potocznie nazywana jest hormonem szczęścia. Psychiatra dostosowuje dawkę serotoniny do stanu pacjenta. Związek ten należy do grupy endorfin, więc jest bezpieczna dla organizmu człowieka, tak jak zresztą każdy lek stosowany w psychiatrii. Psychiatria więc skutecznie przywraca równowagę hormonalną w ustroju.

Problemy związane z psychiką często nie są wynikiem samych nastrojów i zachowań. Bywa, że są spowodowane zmianami organicznymi, np. w postaci nadmiaru lub niedoboru określonych hormonów. Psychiatria stosuje farmakoterapię, dzięki której wyrównuje się poziomy hormonów i przywraca się ich fizjologiczną równowagę w organizmie.