Profesjonalne drony, jakie występują na zawodach i wyścigach wysokiej klasy są bardziej zaawansowane i zdecydowanie bardziej skomplikowane niż jakiekolwiek drony obserwacyjne czy wyścigowe. Więcej wspólnego mają bowiem ze swoimi pierwowzorami, jakimi są wojskowe bezzałogowe pojazdy latające, sterowane zdalnie.
Najnowocześniejsze drony do wyścigów sportowych
Różnice pomiędzy dronami sportowymi a rekreacyjnymi widoczne są na pierwszy rzut oka. Wyścigowe drony są bowiem o wiele większe, masywniejsze, oraz mają osiągi niemożliwe dla standardowych dronów rekreacyjnych i amatorskich. Nie są również utrzymane w żadnym popularnym układzie konstrukcyjnym, a wzorowane często na dronach wojskowych, dzięki czemu posiadają znacznie bardziej zaawansowane elementy wewnętrzne. Każdy nowoczesny dron wyścigowy wyposażony jest w ciężki silnik spalinowy, który odpowiada za imponujące osiągi maszyny i niesamowitą prędkość. Aerodynamiczna obudowa minimalizuje znacznie opór powietrza podczas lotu, w znacznie większym stopniu niż skorupy dronów obserwacyjnych. Mimo iż owe maszyny przeznaczone są do profesjonalnych wyścigów, ich wyposażenie pokładowe bywa podobne do wyposażenia maszyn obserwacyjnych. Podobna jest również jakość kamer, często bardzo wysoka, pozwalająca operatorowi sterowanie maszyną z widoku kamery z niesamowitą dokładnością. Nie są to jednak drony łatwe do opanowania, a nauka sterowania bywa bardzo wymagająca, nawet dla doświadczonych operatorów.
Osiągi takiego drona oraz akrobacje które umożliwia są jednak w zupełności warte dodatkowego czasu, spędzonego na nauce pilotażu. Coraz więcej operatorów maszyn wyczynowych przesiada się właśnie na takie drony, zwłaszcza po dołączeniu do jednej z drużyn wyczynowych czy profesjonalnych stowarzyszeń operatorów.