Montowanie okien poza murem

 

Laikowi może wydawać się to dziwne takie montowanie okien poza murem, jednak wcale nie jest to niemożliwe. Co więcej, coraz częściej stosuje się tę technikę, ponieważ można uzyskać znakomite efekty docieplenia całego pomieszczenia, w którym jest montowane takie okno. To bardzo dobry pomysł na oszczędności energii.

Podstawowa zasada montowania okien w strefach dociepleń

montaż okien w strefie dociepleniaTaką najważniejszą zasadą wydaje się być zastosowanie odpowiednio mocnych i stabilnych elementów, przytwierdzanych do muru konstrukcyjnego. Ponieważ montaż okien w strefie docieplenia znajduje się poza murem, dlatego jego umocowanie musi być takie, aby okno po prostu nie wyleciało. Na samej piance się przecież nie utrzyma. Dotychczas opierano wysuwane okna na specjalnych kotwach przykręcanych do ściany, lub konsolach wsporczych. Jedne i drugie otulało się izolacją, a całość uszczelniało pianką montażową. Gdyby ktoś chciał jednak zastosować inną metodę, mógłby oprzeć okno na profilach przyklejanych do muru i uszczelnić je taśmą rozprężną. Okna montowane w tzw. strefie dociepleń to bardzo dobry pomysł, ponieważ jeśli okno jest zamontowane tradycyjnie (czyli w murze), odbiera większość zimna właśnie z niego. Jeśli natomiast jest zamontowane poza nim, znacznie dokładniej można je uszczelnić, co daje gwarancję znacznych oszczędności ciepła „wyciąganego” przez mur. Przy montowaniu profili instalacyjnych różnice w wielkości okna niweluje się bezpośrednio na budowie. Profile po prostu się docina.

Budując dom każdy z nas zastanawia się jak to zrobić, aby nasz dom był niepowtarzalny i również posiadał niepowtarzalne rozwiązania. Ale te rozwiązania powinny przede wszystkim być na tyle innowacyjne, aby mogły sprostać wymaganiom wszystkich zapotrzebowań, zarówno energetycznych, jak i estetycznych.