Kominek z płaszczem jako jedna z metod ogrzewania

Coraz więcej osób decyduje się na montaż kominka w domu. Obecnie do wyboru jest wiele rodzajów kominków, ale na szczególną uwagę zasługuje kominek posiadający płaszcz wodny, który jest bardzo popularny. Takim kominkiem można ogrzewać nie tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje.

Kominek z płaszczem wymagający regularnej obsługi

nowoczesne kominkiTrzeba jednak pamiętać o tym, by nie traktować kominka z płaszczem jako jedynego źródła ogrzewania w domu. Zazwyczaj kominki z płaszczem to dodatek do tradycyjnych metod ogrzewania. I wcale nie chodzi tutaj tylko o przyczyny użytkowe. Jest to regulowane prawnie – według przepisów budowlanych kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym systemem ogrzewania budynku. Decydując się na kominek z płaszczem, należy też pamiętać o tym, że wymaga on regularnej obsługi. Takie nowoczesne kominki ułatwiają wykonywanie wielu zadań związanych z ich pielęgnacją, ale i tak trzeba regularnie usuwać popiół oraz dokładać drewna do kominka. A drewno nie może być byle jakie. Najlepiej decydować się na drewno liściaste, które pali się znacznie dłużej i ma wyższą wartość opałową. Dobre jest drewno bukowe, dębowe. Raczej należy unikać drewna iglastego np. sosnowego, które pali się szybko, a do tego strzela w czasie palenia i powoduje wydzielanie dużej ilości sadzy. Czyszczenie kominka po spaleniu drewna iglastego może być bardzo uciążliwe. W okresie zimowym nie można wyjechać na dłuższy czas, bo doszłoby do znacznego wychłodzenia budynku.

Może nawet dojść do zamarznięcia rur w instalacjach wewnętrznych. Alternatywnym źródłem ogrzewania może być np. piec gazowy, który doskonale łączy się z kominkiem z płaszczem wodnym. Trzeba też wspomnieć o tym, że sam kominek pełni funkcję dekoracyjną w danym pomieszczeniu i zapewnia niesamowity klimat – zwłaszcza w długie, zimowe wieczory.