Jak stylowo urządzić prywatny dom seniora?

W dzisiejszych czasach nie jest niczym dziwnym fakt, że domy seniora są naprawdę popularne. Oczywiście nie każdy dom seniora jest równy innemu, jednak szczególnym wzrostem zainteresowania cieszą się te prywatne domy seniora. To do nich osoby starsze decydują się pójść, podejmując samodzielną decyzję. Jak jednak należy urządzić dom seniora, aby każdy mógł poczuć się w nim jak w domu, bezpiecznie i komfortowo?

Prywatny dom seniora – na jakiej zasadzie funkcjonuje

prywatny dom senioraNależałoby na samym początku wspomnieć kilka słów o tym, jak funkcjonują w ogóle domy seniora. Musimy nauczyć się rozróżniać domy opieki i prywatne domy seniora. Będą one różniły się przede wszystkim standardem i oczywiście sposobem funkcjonowania. Prywatny dom seniora będzie zakładał goszczenie w jednym czasie kilku pensjonariuszy. W domach opieki przebywa znacznie więcej osób starszych naraz. Może dla niektórych być to problem i będą woleli kameralne towarzystwo. Niektórzy jednak wybiorą większą liczbę przyjaciół i więcej tematów do rozmowy, co będą widzieć w domach opieki. Każdy dom seniora jednak musi zostać odpowiednio wyposażony, tak jak jest w przypadku tych z Bydgoszczy. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że nasi pensjonariusze nie są już tak sprawni fizycznie. Dlatego właśnie na każdym kroku muszą znajdować się elementy, które będą ułatwieniem w wykonywaniu codziennych czynności. Mamy tutaj na myśli chociażby platformy do wózków. Może się okazać, że podróż po schodach będzie dla któregoś z naszych podopiecznych zbyt dużym wyzwaniem. Duże znaczenie będą miały również specjalne uchwyty zamocowane w łazience. Ułatwią ona korzystanie z toalety i branie kąpieli. Oczywiście nie można zapominać o tym, że w domu seniora pracuje wykwalifikowany personel. Pensjonariusze muszą mieć dostęp do kadry medycznej. Dlatego właśnie w takim domu zatrudniony jest pielęgniarz, który przebywa z osobami starszymi całą dobę i jest na ich wezwanie w każdym momencie. Oprócz tego, w zależności od tego jaki profil ma nasz dom seniora zatrudnienie będą:

  • fizjoterapeuci,
  • psycholodzy,
  • interniści.

Jeśli nasz dom opieki zakłada również pacjentów wymagających opieki paliatywnej, wtedy z całą pewnością zatrudnionych jest kilku pielęgniarzy oraz w każdej chwili mamy możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej. Gwarancja zapewnienia seniorom dobrej opieki nie tylko na co dzień, ale i również medycznej, będzie decydujące przy wyborze domu opieki.

Projektant wnętrz – bo wystrój ma również znaczenie

ProjektNie można przy tym wszystkim zapominać również o tym, że duże znaczenie będzie miał wygląd domu seniora zarówno od zewnętrznej strony jak i w środku. Mogłoby się nam wydawać, że dla seniorów otoczenie będzie miało najmniejsze znaczenie, nic jednak mylnego. Przede wszystkim nasi pensjonariusze mają się czuć w komfortowo i mają traktować dom opieki jako swój nowy dobry dom. Z całą pewnością nie będzie w tej kwestii pomocne urządzenie wnętrza podobnie do szpitalnych sal. Zdecydowanie należy postawić na urządzenie przytulnego domu seniora, przyjemnego w odbiorze już podczas pierwszego wejrzenia. W tym celu może się okazać konieczny zatrudniony projektant wnętrz. On będzie potrafił umiejętnie połączyć zasady funkcjonalnego pomieszczenia z tym, żeby wyraz estetyczny był również odpowiedni. Oczywiście o tym, na ile urozmaicony będzie wystrój, będzie miał wpływ nasz budżet. Musimy wszystko tak dostosować, aby nasz czynsz w przyszłości nie był zbyt wysoki. Projekt wnętrz, przedstawiony przez projektanta z Wrocławia, musi zakładać użycie materiałów wysokiej jakości. Jednak powinien również łączyć w sobie zastosowanie urządzeń wspomagających oszczędzanie przy jednoczesnym pomaganiu w codziennym funkcjonowaniu pensjonariuszy.

Shutters i inne elementy ozdobne

ShuttersZnaczenie w kształtowaniu przytulnego pomieszczenia będą miały nawet najdrobniejsze szczegóły. Należy pamiętać o tym, że im więcej będzie elementów ozdobnych w pomieszczeniu, tym lepiej będzie się w nim spędzało czas. W przypadku seniorów minimalizm może nie znaleźć zastosowania. Warto pomyśleć o odpowiednich ozdobach okiennych. Możemy wziąć pod uwagę te wewnętrzne jak i również zewnętrze. Jeśli chodzi o nadanie fajnego wyrazu oknom z zewnątrz z całą pewnością dobrym elementem będą shutters. Są to pewnego rodzaju drewniane okiennice wraz z żaluzjami. Jeśli chodzi o wnętrze pokojów, z całą pewnością warto będzie umieścić w oknach tkaniny dekoracyjne, które będą służyły jako zasłony. Dla uzupełnienia wizerunku warto będzie również zamontować firany. Jednak ze względów higienicznych takie rozwiązanie będzie dobre do pokoju dziennego. W pokojach pensjonariuszy natomiast lepiej będzie skorzystać z rolet albo plis.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowując temat

Prywatny dom seniora powinien wyrażać swoją jakość nie tylko profesjonalnym personelem, ale również dobrze wybranym wystrojem. Jeśli zadbamy odpowiednio o te obydwa elementy z całą pewnością nie będziemy musieli narzekać na brak gości.