Polimocznik to substacja, która zaczęła być wykorzystywana w różnych dziedzinach życia, w szczególności w budownictwie. Czym jest i do czego służy polimocznik? Okazuje się, że ma szerokie zastosowanie, o których postaram sie powiedzieć kilka słów.
Jakie może być zastosowanie polimocznika?
Polimoczniki znane są już od dawna, jednak ich praktyczne zastosowanie miało miejsce dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Na początku były wykorzystywane w przemyśle samochodowym, a następnie w budownictwie. Po rozpyleniu polimocznik tworzy warstwę izolacyjną, która jest trwała i odporna na czynniki środowiska zewnętrznego, takie jak wilgoć, deszcz czy niska temperatura. Dodatkowo, polimoczniki nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, dlatego są bezpieczne dla zdrowia człowieka oraz środowiska. W procesie przygotowywania ich do użytku, muszą one przejść fazę tak zwanego żelowania oraz utwardzania, które trwają zaledwie kilka sekund. Żelowany polimocznik rozpylony, przy pomocy agregatu o wysokim ciśnieniu, na jakąś powierzchnię tworzy trwałą i nieprzepuszczalną warstwę izolacyjną. Jego niezwykłe właściwości wykorzystywane są do ochrony różnych systemów kanalizacyjncych, zbiorników czy karoserii samochodowej. Zapobiega on korodowaniu elementów metalowych, takich jak rurociągi czy elementy zewnętrzne aut. Wykorzystuje się go także do hydroizolacji dachów, ze względu na to, że nie przepuszcza wody oraz jest odporny na wilgoć. Polimoczniki to także dobry materiał wygłuszający, na przykład w przypadku kadłubów statków.
Istnieje wiele metod izolacji czy ochrony różnych przedmiotów codziennego użytku. Jednak, jednym z lepszych materiałów, przeznaczonych do tego typu zadań, jest polimocznik. Jest bardzo trwały i może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat użytkowania.