Funkcje kas fiskalnych

Mechaniczne lub elektroniczne urządzenie jakim jest kasa fiskalna służy do rejestrowania i obliczania transakcji w punkcie sprzedaży. Zazwyczaj jest przymocowana do szuflady w celu przechowywania gotówki i innych wartościowych przedmiotów. Nowoczesna kasa jest zazwyczaj podłączona do drukarki, która może drukować paragony w celach ewidencyjnych.

Nowoczesne kasy fiskalne

kasy fiskalne z żyrardowaW niektórych systemach prawnych prawo wymaga, aby klienci odbierali paragon i przechowywali go przynajmniej przez krótki czas po opuszczeniu sklepu, aby ponownie sprawdzić, czy sklep odnotowuje sprzedaż, tak aby nie mógł uniknąć uchylania się od płacenia podatków od sprzedaży. Często do wag, czytników kodów kreskowych, stanowisk kasowych i terminali kart debetowych lub kredytowych dołączane są kasy fiskalne. Coraz częściej kasy dedykowane zastępowane są komputerami ogólnego przeznaczenia z oprogramowaniem POS. Kasy, np. kasy fiskalne z żyrardowa, używają do druku znaków bitmapowych. Obecnie systemy punktów sprzedaży skanują kod kreskowy dla każdego artykułu, pobierają cenę z bazy danych, obliczają odliczenia dla artykułów w sprzedaży (np. w „ofertach specjalnych”, „multibuy” lub „kup jeden, drugi dostaniesz za darmo”) oraz obliczają podatek od sprzedaży lub VAT. Obecnie wiele kas jest indywidualnymi komputerami. Mogą one działać tradycyjnie w oparciu o własne oprogramowanie lub oprogramowanie ogólnego przeznaczenia.

Wiele nowszych kas fiskalnych posiada ekrany dotykowe. Mogą być podłączone do skomputeryzowanych sieci punktów sprzedaży za pomocą dowolnego rodzaju protokołu. Do takich systemów można uzyskać zdalny dostęp w celu uzyskania zapisów lub rozwiązania problemu. Wiele firm korzysta również z tabletów jako kas fiskalnych, wykorzystując system sprzedaży jako oprogramowanie do pobrania.