Wybierając odpowiedni piec do piekarni powinniśmy się kierować kilkoma istotnymi parametrami takimi jak przyjęte założenia produkcyjne czy rodzaj wytwarzanych wypieków. Jednak zwykle wybór rozgrywa się pomiędzy dwoma ich rodzajami, którymi są piece konwekcyjne oraz wsadowe. To właśnie na tych drugich skupimy dziś swoją uwagę.
Piec wsadowy, a jakość wypieku
Oba powszechnie stosowane rodzaje pieców różnią się miedzy sobą przede wszystkim sposobem wypiekania, ten z kolei wpływ na ostateczny wygląd, konsystencję oraz smak utworzonych wypieków. Piece wsadowe oferują najwyższej jakości wypieki ze złocistą skórką. Ogromne znaczenie jeżeli chodzi o efekt końcowych wypieków ma sposób w jaki ciepło przechodzi przez pieczywo. Konwekcja, która powstaje poprzez proces pieczenia jest znacznie słabsza niż ma to miejsce w przypadku pieców konwekcyjnych. Oznacza to, że pieczenie w ich przypadku przebiega w znacznie wyższych temperaturach, a same wypieki umieszczane są bezpośrednio na nagrzanej płycie. Ponadto sama atmosfera procesu pieczenia zachowuje stałość. Ciepło z kolei emitowane jest głównie z powierzchni płyt oraz ścian wypiekowych. Produkty wyjęte z pieców wsadowych kojarzą się z tradycyjnymi wypiekami, które wytwarzały nasze babcie. To właśnie z tego powodu po krótkim wyparciu przez piece obrotowe, piece wsadowe powróciły do łask. Klienci bowiem oczekują złocistej skórki wypieku oraz charakterystycznego jasnobrązowego wcięcia. Mimo, że są one mniejsze objętościowe niż te, które wyszły z pieca obrotowego, są znacznie lepsze wizualnie.
Wybierając piec do zakładu warto jednak pamiętać przede wszystkim o odpowiednich właściwościach grzewczych, które zapewniają wysoką jakość wypieku oraz sprawną obsługę. Jeśli nasz zakład opiera się na produkcji chlebów żytnich oraz wypieków z mocnym spodem powinniśmy rozpatrzyć zakup pieca wsadowego.