Bakteria która walczy z otyłością

Wiele chorób cywilizacyjnych wiąże się z naszym złym trybem życia. Mało odpoczywamy jemy byle co i byle jak. Często zamiast zdrowych pełnowartościowych posiłków decydujemy się na szybkie i tłuste dania. Nowoczesny człowiek nie ma czasu na stanie w kuchni i szykowanie śniadań, obiadów i kolacji.

Bakterie które pomagają żyć zdrowo

akkermansia muciniphila bakteriaNiestety plagą naszych czasów stają się choroby, które dawniej nie były tak znane. Otyłość i cukrzyca pochłania coraz więcej ofiar, a wielu ludzi zaniedbuje swoje zdrowie bagatelizując pierwsze objawy groźnych chorób. Naukowcy próbują poznać przyczyny powstawania otyłości u ludzi. Badania jakie zostały w ostatnim czasie przeprowadzone na gryzoniach jasno pokazują, że choroby cywilizacyjne mają związek metabolizmem. Okazało się bowiem, że zła dieta oraz zaburzenia metaboliczne powodują zubożenie flory bakteryjnej jelit. Specjaliści udowodnili, że bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym mają kluczową rolę w regulacji metabolizmu. Ich brak lub mała ilość powoduje powstawanie zaburzeń. Prawidłowy metabolizm zapobiega powstawaniu nadwagi i cukrzycy drugiego typu. Naukowcy doszli do ciekawego odkrycia. Okazało się że bytująca w jelitach akkermansia muciniphila bakteria pełni bardzo ważną rolę w procesie metabolicznym. Bakterie te rozkładają śluz w jelitach. Ich prawidłowa ilość w jelitach skutecznie chroni nas przed zapadaniem na choroby cywilizacyjne. Zła dieta pełna tłuszczy i konserwantów oraz przetworzone jedzenie wyniszcza te mikroorganizmy, które nie mogą nas już skutecznie ochraniać.

Badania nad tą pożyteczną bakterią cały czas trwają, naukowcy chcą się dowiedzieć o niej jak najwięcej, aby móc skutecznie walczyć z niebezpiecznymi chorobami. Badania przeprowadzane są głównie na myszach. Odkryto, że zasiedlanie flory jelitowej bakteriami przynosi pozytywny skutek dla pacjentów i może prowadzić do ich całkowitego wyleczenia.